• tiirutas rattaga ümber minu nagu kosmoselaev Vostok-1 planeet Maa orbiidil;
• sundis mind ähvardustega jooksma;
• tegi pargilõigul alkoholijoobes integratsiooninoortele selgitustööd, miks ma siin juba üle viie tunni neid ringe tampinud olen;
• üritas tõrjuda rms Põllu lõputuid ja aasivaid kommentaare.
Teiseks siis rms Põllu, kes oleks suutnud ilmselt ka kõik need eelarvutatud 1 594 323 inimest surnuks rääkida ja norida. Kahjuks pidi ta leppima siiski vaid minu ja Liiliani kallal nokkimisega. Ja lõpuks Priit, kes põhiliselt kiitis rms Põllu jutule takka ning tegeles jätkuvalt suures osas irvitamisega. Seega üpris kirju ja hoogne seltskond. Justkui mutionu sünnipäevaelukad (heas mõttes loomulikult).
Nii ma seal liikusingi seda lõpuringi mind tiivustava „kolmesilindrilise mootori“ ja omaenda nigela kondiauru jõul. Rms Põllu oli väsimatu, leides minu hetkeliikumises küll plusse ja miinuseid. Nii sain ma näiteks teada, et mitte ühelgi lapsel tema kehalise kasvatuse tundides pole nii kehva jooksusammu kui seda minul siin viimasel ringil. Teisest küljest tuletas ta jällegi vanu häid sõjaväerännakuid meelde, kus tuli tihtipeale nii mõnegi hädise lohvi seljakotti veel lisaks enda omale jooksu ajal ühes tirida. Tõepoolest, siin ju sellist lisakoormat pole. Elu nagu hernes (mitte see Salvesti purgihernes). Ka Liiliani kohalolek oli selgelt tuntav. Hakkas andma ühtäkki korraldusi jooksmiseks. Pidin teda korduvalt korrale kutsuma ja tema indu vaigistama. Kuid samas lubasin viimase kilomeetri siiski oma krampjalgadega joosta. Tõele au andes sai enne sedagi juba üks lõik kangutatud. Teisalt kaitses Liilian mind kohati aga lausa emalõvi otsustavuse ning advokaadi sõnaosavusega. Jutt käib just sellest pargilõigust, kus oma isikkoosseisu kasvatanud jõuk alkoholilembelisi noorukeid uuris kogu selle tänase võistluse jms värgi kohta meie käest usaldusväärset informatsiooni. Teadmishimulistele noorsandidele maalis Liilian minust välja peaaegu eeposekangelase mõõtmetega tegelase ning fraasid a`la „tehke järgi“ kordusid minu pressiesindaja suust pidevalt. Eks kahtlemata see ironman ju raske asi on, kuid anname ikka au – ega pool ööpäeva koolimaja taguses pargis vägijooke pruukida pole ka meelakkumine. See pole kerge töö. Väga koeraamet!
Viimane kilomeeter ringist ma jooksin. Nimetagem seda tinglikult jooksuks. Häirivaks faktoriks osutus jätkuv tõsiasi, et kogu see sirgjooneline tänav oli kottpime. Nii tuli enda kuuenda meele ja vaistu abil hoiduda kõiksugustest aukudest teekattes ning üksikutest vastutulevatest autodest. Siinkohal oli ka asjakohane rms Põllu järjekordne märkus meie naissoost juhtratturile, et tema sõiduriistal puudub igasugune helkur. Karm liikluseeskirjade rikkumine! Tuletagem meelde, et isegi salaagent James Bondil oli luba küll tappa, kuid mitte rikkuda liikluseeskirju. Sellise loosungi all jõudsime peagi tervisekeskuse juurde, kus oli vaja joosta veel vaid ümber maja. Põllu ja Priit eraldusid ning läkisid otsemat teed pidi finišijoone juurde. Liilian aga ei usaldanud mind nii palju ja saatis oma karmi ja kõikenägeva kullipilguga mind kuni võiduka lõpuni. Enne lõpusirgele jõudmist sooviti minult ka kiiret finišispurti. Kusjuures sooviti, mitte ei nõutud. Andsingi oma sprinterlikele võimetel vaba voli ning kimasin Usain Bolti nobedusega kauaoodatud finišilindi suunas. Juba lõpetanud kaaskannatajate, toimkondlaste, korraldajate ja teiste kaasaelajate valjuhäälse rõkkamise ja plaksutamise saatel. Ja Põllu ja Kiiskmani respekteeriva irvitamise saatel. Sööstsin võimsa hüppega läbi finišilindi ja paiskasin taeva poole ühe korraliku džungliahvi röögatuse, mida kuuldes iga suvaline gorilla oleks ennast kadedusest liaaniga üles poonud. Minust oli saanud täieõiguslik raudmees.
Tunne oli loomulikult ülev. See lasi hetkeks unustada ka kehalise valu, mis ennekõike jalalihaste kaudu avaldusid. Küll aga hakkas see täiel määral ja topelthooga võimutsema 10 minutit hiljem, kui ma tervisekeskusesse sisse kakerdasin, et pesema minna. Seal muutusin ma lõplikult jalutuks ja vedasin end mööda trepi käsipuid ülesse-alla nagu invaliid, kes on ratastooli maha unustanud. Enne seda sai aga õues jagatud oma abilistele korraldusi, et nad kõik mu kola autosse topiksid ja muude asjade eest hoolt kannaksid. Selgitasin Priidule täiendavalt, et mõiste „hoolt kandma“ ei tähenda seda, et ta peab suruma mulle pudeli kõige kangemat õlut, mis poest leida on, minu kurnatud käte vahele (sest seda ta ju tegigi). Ei selline mõdu küll sisse lähe praegu, ega ilmselt ka terve järgnev nädal. Keegi abivalmis toimkondlane viskas mulle ka sooja teki õlgadele, et ma oma traditsioone ei murraks ning üle 10 aasta möödudes jälle haigeks ei jääks. Patseerisin seal siis oma uhke toogaga mööda finišiala ringi nagu Pompeius vana-rooma ülikute seas. Seda nii kaua kuni ma sinna sauna poole oma õlitamata robotkõnnakuga liikuma hakkasin. Endal uhkusest rind ees kummis nagu oleks kurika alla neelanud. Suur eesmärk oli täidetud, võimas asi ära tehtud!
Epiloog
Hea, et härra Kiiskman sai kaasa võetud, sest 200 kilomeetri jagu autoroolis kojusõitjat minust olnud ei oleks. Mitte, et ma ära oleksin kustunud, kuid jalgade tõstmine toimus kahe käe abil. Praktiseerisin siiski seda „tõstemehhanismi“ viimased 2 kilomeetrit ka rooli taga, kui Priidu maja juurest enda eluasemeni sõitsin. Mis seal siis ikka. Üks jalg kogu aeg siduri kohal ja teist tõsta vajadusel käega gaasilt pidurile. Siiski käis suurem pidurdamine ikkagi käigu ja käsipiduri abil. Jõudsin sedasi kombineerides ilusti ja ühes tükis ka lõppjaama. Taastumine terve järgmise nädala jooksul oli kohati karm ja vaevaline, kuid pikitud läbi ikkagi teatava uhkustundega. Ja selle magusa uhkustundega lõpevadki need vahva sõdur švejki imelised juhtumised oma 1. ironmani päevilt.