Sõnapidamine on inimese juures üks ütlemata kiiduväärt iseloomuomadus. Hea mees olla teadupärast juba seegi, kes lubab. Aga veelgi parem see, kes oma lubadused ka kunagi täide viib. Toimugu siis täideviimine kasvõi aastakümneid hiljem ja kurat-seda-lugeda-jõuab mitmenda katse järel. Nimetagem neid määramata tulevikku lükkunud lubadusteks. Küll nendegi täitmise aeg lõpuks kätte jõuab – kui asjaolud on soodsad ning laiskus seljatatud.
Nii sai aastat paar tagasi lubatud oma ülikooliõele, alati kenale ja abivalmis Annelile, et kord sõidan ma talle rattaga Elvast Tallinnasse külla. Kui ettenägelik minust, et ma ei käinud veksleid välja kuupäeva suhtes, millal see üllas maratonretk aset peaks leidma. Kuid eks viivituse põhjuseid ole ka mitmeid. Suurim neist ennekõike tiheda liiklusega Tallinn-Tartu maantee, mida mööda jalgrattaga tolgendades on ilmselt sama head šansid pillid kotti panna nagu loomaarstil, kes tegeleb krokodillidel tarkusehammaste väljatõmbamisega. Ehk nagu vene filmiklassikast tuntud Šuriku seiklustes üteldi: „pannakse sulle puust ülikond selga ja mängitakse sinu auks muusikat. Aga sina seda ei kuule.” Vaevalt, et Anneli sellise stsenaariumi üle just kõige õnnelikum oleks. Igatahes on vastav peaproov mul Keila ironmani 180 kilomeetrise rattadistantsiga tehtud. Pühendagem siis see osa nimetatud võistlusest just Annelile. No, et ta ikka aeg-ajalt aknast välja kiikaks, vaatamaks, ega mõnda Alberto Contadori juba kohale ei paista tuhisemas.
Musternäidis edasilükatud lubaduse edukast täideviimisest on aga minu ja härra Kiiskmani poolt lubatud retk jäisesse Verevi järvevette. Seda loomulikult mitte kuskilt saunalavalt silgates. Ikka nii, et viskad seljakoti selga ning vantsid justkui trenni. Ja pärast karastavat suplust jälle jalgsi tagasi. Sellise kangelasliku operatsiooni läbiviimiseks olime välja töötanud ka korraliku plaani (plaan A). Ilma plaanita ei saa. Ka A-team ei asunud kunagi ennem tegevusse, kui Hannibal Smithil vastavat plaani valmis polnud genereeritud. Plaan A nägi lühidalt välja järgmine – 25. detsember (maailma kõige igavam päev aastas), kell 12.00, Verevi järves. Päkapikumütsid pähe ning otse vastraiutud jääauku polaarsporti tegema. Raskendav lisaklausel nägi ette ka korralduse, et enne välja ei või tulla, kui 0,3l lahja Heinekeni õlu on rindu tõmmatud. Siililegi selge, et plaan A kiideti heaks ühehäälselt.
On iseenesest mõistetav, et niivõrd keerulist ja mitmest tehnilisest alast koosnevat võistluskombinatsiooni ükski tippatleet enne kõiki üksikalasid eraldi harjutamata läbi tegema ei tõtta. Sellist kaalutletud ja eesmärgipärast tegevust nimetatakse vormi lihvimiseks ja tehnika omandamiseks. Näiteks keerati nii mitmelgi korral trennijärgset dušši võttes veekraan jääkülma poole peale. Rõhuasetus suunati ka Heinekeni sprinterlikule manustamisele, kus peagi suudeti mängeldes ja Usain Boltilikult alistada 10 sekundi piir. Polnud kahtlustki, et mehed olid 25. detsembri eel timminud endid tippvormi.
Paraku algas suurpäeva hommik halva üllatusega. Öine lumetorm oli haaranud kõik teed ja hooned, samuti ka järved, oma mitmekümne sentimeetri paksusesse valgesse haardesse. Hinnates kujunenud pilti reaalselt ja adekvaatselt, otsustas ürituse komisjon (st. mina ja härra Kiiskman), et talisuplemise MK-etapp jääb täna ära ning lükkub määramata ajaks edasi. Põhjused selliseks radikaalseks sammuks olid järgmised. Esiteks tuli rakendada kõik oma kehalised võimed lumelabidasporti ning asuda mitmeid tunde väldanud arheoloogilistele väljakaevamistele. Niinimetatud arheoloogilisteks leidudeks olid näiteks maja trepp, auto, kasvuhoone ning kõiksugused sissesõiduteed. Teiseks, johtuvalt esimesest, lõid sellised ekstreemsed ilmastikuolud 25. detsembriks planeeritud ajagraafiku lootusetult segi. Uued ja olulised üritused, mis paraku mingisugust edasi-tagasi nihutamist ei saanud endale nende iseloomu tõttu lubada, pressisid juba valusasti peale. Ürituse komisjon võttis vastu lõpliku otsuse, mille järgi uueks jääaugus solberdamise päevaks (ehk siis edasilükatud lubaduse täitmise päevaks) sai härra Kiiskmani sünnipäev, 5. veebruar 2011.
Hüppamegi siinkohal oma jutuga otse 5. veebruari ja sisuliselt kohe ka jääauku. Sest tingimused olid seekord ideaalsed ning kõik sujus plaanipäraselt. Ehk siis plaan B (mugandatud plaan A) kohaselt. Plaan ise jäi üldjoontes siiski samaks. Mainimisväärsem muudatus seisnes ehk ainult peakattes, milleks Tartu Rahu auks oli seekord Eesti lipukesega ehitud talupojamüts. Otsest kohustust polnud ka 0,3l Heinekeni tühjendamiseks kuigi, mis seal salata, maksimalistidena sai siiski poest läbi käidud ja igaks elujuhtumiks paar tükki ühes võetud. Ja kuna ükski suursündmus ei saa tänapäeva meediamaailmas hakkama ilma jäädvustamiseta, liideti järve poole liikuva jää-atleetide seltskonnaga pool-sunniviisiliselt ka härra Uin ühes tema fotoaparaadiga.
Kakerdasime üle külmunud lumeväljade, mille all suviti peen rannaliiv ja kus tuhanded hullunud hordid ennast lõõskava päikese käes pleegitavad, juba valmistehtud augu poole. Usaldusväärsed luureandmed kinnitasid nii augu olemasolu, mõõtmeid kui ka seisukorda. Kuna andmed osutusid täpseteks, siis polnudki enam muud, kui mõned jäätükid käega eemale visata ning end riidest lahti koorida. Müts pähe, lonksuke kesvamärjukest, trikoloorile au ning fotolampide välkudes õkvalt augu veerde. Auahne sõdalasena tahtsin ma loomulikult ilmtingimata eesliinil olla ehk teisisõnu esimesena vette laskuda. Edevuse värk, mis muud. Teadagi ju, et esmakatsetaja saab alati kõige suurema tähelepanu osaliseks. Asetades oma esimese jala jäisesse vette, tulid koheselt meelde Neil Armstrongi 1969. aastal lausutud sõnad: „Üks väike samm minule, aga suur samm inimkonnale.” Käesolevas kontekstis käsitleme inimkonna all ilmselt teisi talisuplejaid ning Jämejalast ära karanud patsiente.
Peagi sulistasin juba kaelani vees. Ja oh imet - polnud hullu miskit. Sellest üllatavast tundest tiivustatuna küünitasin oma käe koheselt ka rohelise Heinekeni pudeli suunas, et teostada plaanis A ettenähtud kohustuslik protseduur. Mõte oli kahtlemata kuldaväärt ja vapper, kuid teostus kannatas oluliselt kõikide, kaasaarvatud iseenda, hirmsate naerupahvakute tõttu. Tagasi kaldale ronides, hakkas hetkeks ka kuradi külm. Nimelt hakkas nahale jäänud veekiht momentaalselt jäätuma ning see protsess tõi kaasa endaga diagnoosi „Pinocchio puujalad”. Ravi oli aga kiire ja lihtne - rätikuga hõõrumine. Ja pärast seda oli taas soe nagu põrgus. Karga või veelkord sisse. Oluline on siinjuures mainida, et härra Kiiskmani kangelaslik „20 000 ljööd jää all” kulges enam-vähem sarnase stsenaariumi järgi. Ka tema küünitas oma ahned jäätunud kämblad karastusjoogi kallale ning ka tema pidi kõikvõimsale naerule alla vanduma. Siit ilmselt valupunkt, mida tuleb veel treenida.
Pressi reaktsioon sellisele suursündmusele oli loomulikult väga ulatuslik ning kommentaariderohke. Eriti just pärast härra Uini poolt piltide avalikustamist. Siinkohal mõningad näited sõnavõttudest elukogenud analüütikute ja kolumnistide poolt:
Härra Hallik, uurides kergelt juba tulevikuplaane: „Kerge on olla ebanormaalne. Mis saab olema järgmine kangelastegu - 6. märtsil Keskerakonna nimekirjas kandideerimine?”
Proua Kivari noris natukene soorituse pisidetailide kallal, kaldudes seejuures kohati feminismile: „Krt, minu meelest õlu ei ole ikka õige jääaugu jook! Viina muidugi! Aga noh, mis sa meestest ikka loodad.”
Härra Tammeorg keskendus lühidalt soorituspaiga analüüsimisele: „Elva rentslis või?”
Õpetlikult võttis kogu ürituse kokku aga taaskord härra Hallik: „See, kes külmetust ei karda, kuberneri au võib kanda.”
„Meest sõnast, härga sarvist”, ütleb vanarahvatarkus. Ja õige kah. Just sellele deviisile tuginedes saigi taaskord, pisikese hilinemisega, oma sõna iseenda ja teiste ees peetud. Siit ka selgelt adresseeritud sõnum Annelile, et ta kindluse mõttes ikka aknast vahetevahel välja kiikaks. Küll see minu lõustaga Contador ka kunagi ikka õnnelikult kohale pedaalib. Kui ta just vahepeal pole eht-Contadorilikult viiendat korda dopinguga vahele jäänud või jääauku surnuks külmunud.